احیای رودخانه ی میان آب ( نهر پادشاهی ) شهر ترکالکی

کاربر مهمان، خوش آمديد ! ( ورود - عضويت ) سلام به سایت شهدای شهرستان گتوند ترکالکی و حومه امتداد خوش آمدید !

دوشنبه 27 فروردین 1403


منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
آرشيوی مطالب
ایمیل مدیریت
ارتباط با ما


موضوعات
وصیتنامه و زندگینامه شهدا
شهدای ترکالکی [0]
شهدای گتوند [0]
یادمان ها و مناطق عملیاتی [1]
عکس شهدا [0]
عکس رزمندگان [0]
عکس فوتبالیستها [15]
عملیات ها [13]
عکس های قدیمی [2]
فرماندهان شهید [0]
نامه شهدا [0]
تاسوعا و عاشورا و تعزیه [1]
خلبان رنجبر [0]
فوتبال ترکالکی [16]
ابتکارات و دانستنی های جنگ [0]
کلیپ و نماهنگ [0]
رزمایش [0]
یادواره [0]
مناسبت ها [1]
تقویم روزشمار دفاع مقدس [0]
مطالب خواندنی [0]
برگی از خاطرات [1]
یادگاران جنگ [0]
روایتگری [0]
مستند قصه های جنگ [0]

نظرسنجی
نظر شما راجع به سایت شهدای ترکالکی امتداد چیست ؟


لینکدونی

پربازدیدترین مطالب

نویسندگان

[Menu_Title]
[Menu_Code]
احیای رودخانه ی میان آب ( نهر پادشاهی ) شهر ترکالکی
نـویـسـنـده : محمدرضا قاسمی

 

بسمه تعالی


بدینوسیله
در این سال پر برکت که توسط رهبرمعظم انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای که بنام ( سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ) نام گذاری شده است .


اینجانب محمود محمدزاده از کلیه سروران گرامی :

1 - جناب مهندس محمدپور فرماندار محترم شهرستان گتوند
2 - جناب مهندس تاجوند مدیریت محترم جهاد کشاورزی
3 - جناب سرهنگ کنگری فرماندهی سپاه پاسداران
4 - جناب مهندس باقری شهردار محترم و همکاران گرامی درشورای شهر ترکالکی
5 - مدیریت محترم محیط زیست شهرستان جناب مهندس کریمی
6 - مدیریت محترم طرح آبیاری جناب مهندس صادقی
7 - مدیریت محترم آب شمال جناب مهندس محمودی کوهی
8 - مدیریت محترم سد تنظیمی جناب مهندس کاکولکی
9 - مدیریت محترم میراث فرهنگی شهرستان شوشتر جناب مهندس موسوی نسب و همکاران
10 - کارشناس ارشد تاریخ باستان و همکار افتخاری آقای حمید حسن زاده

و اهالی محترم شهر ترکالکی که از لحاظ مادی و معنوی جهت احیاء و لایروبی رودخانه میان آب ( نهر پادشاهی ) همکاری نموده اند کمال تشکر و قدر دانی نموده ، از خداوند متعال آرزوی سلامتی و تندرستی و موفقیت سروران گرامی و خانواده های محترمشان را خواهانم.

ارادتمند همگی محمود محمدزاده

 

25 تیر 1393

==================================================


نهر پادشاهی جزیی فراموش شده از حلقه آبی شهرستان شوشتر :

سد تظیمی سه پلان شهر ترکالکی در دوران ساسانی احداث گردید و از طریق نهر پادشاهی از رودخانه کارون آب به این سد تنظیمی جاری می گردد که در زیردست سد تنظیمی سه پلان آسیابی احداث شده بود که مردم منطقه عقیلی جهت آرد نمودن گندم خود از این آسیاب استفاده می کردند ، متصدی این آسیاب مرحوم مشهدی اسدالله کایدانی از طایفه مش مرداسی جلیلوند از ترکالکی بود .
در سال 1375 با توجه به عملیات احداث سد گتوند علیا و استفاده از ماسه شویی حریم رودخانه در منطقه (مینوی) ترکالکی ، مسیر جاری آب نهر پادشاهی مسدود شد ، و مجموعه باستانی سه پلان در معرض تخریب قرار گرفت که خوشبختانه در نوروز سال 1393 با درایت و مدیریت مهندس محمود محمدزاده عضو فعال شورای اسلامی شهر ترکالکی و حمایت مردمی عملیات لایروبی بر روی نهر پادشاهی صورت گرفت و مجددا آب به سد تنظیمی سه پلان وارد شده و موجب خوشحالی مردم منطقه عقیلی شد .
شایان ذکر است که نهر پادشاهی در طول تاریخ  2 بار مورد لایروبی قرار گرفت تا آب در این کانال عظیم باستانی شریان گیرد ، یک بار در دهه 30 توسط مجید خان بختیار ، مالک دشت عقیلی لایروبی شد و یک بار هم در سال 1393 توسط مهندس محمود محمدزاده عضو شورای اسلامی شهر ترکالکی .


===================================================

نهر ، بند و آسیابهای شاهی :


نهر شاهی:

این نهر 2  كیلومتر شهر ترکالکی قرار دارد. این نهر بیش از 5 كیلومتر طول دارد و در 2 و نیم كیلومتری از داخل آبگیر به دو شاخه تقسیم می شود. هدف آن آبیاری اراضی كشاورزی روستاهای تركالكی، بدیل، بنه كاظم،بنه مرتضی، كایدان، مندنی، ظلم آباد، دشت بزرگ می باشد.
شاخه دوم از روستاهای ایستادگی ، ویس، سماله، چم عربان ، سیدان، بنه حیدر، عبور می كند. ظاهرا نهر در گذشته عمق بیشتری داشته كه در اثر رسوبات و سیلابهای بزرگ خاكهای اطراف راشسته و در بستر آن رسوب داده است.بند شاهی:

در فاصله حدودا ً 2 كیلومتری از پل در مسیر نهر پادشاهی این بند با نه دهانه آبرو از مصالح آجر و قلوه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است بند بر روی یك پی از جنس قلوه سنگ و ملاط ساروج قرار گرفته كه این بستر سازی باعث می شود تا بند ازخطر رانش ناشی از سست شدن بستر اصلی نهر در هنگام طغیان سیلاب های فصلی محفوظ بماند. بند داری 10 موج شكن كه هشت عدد  به شكل 5 ضلعی و دو تای دیگر در انتهای بند به صورت كشیده تا حدود 20 متر در امتداد دیواره نهر كشیده شده است. ظاهراً این دو قسمت بعدا ًاضافه شده اند آثار موجود در نهر پادشاهی و شیوه طاق زنی در آسیاب نوع معماری و بند و نحوه بكارگیری مصالح و آجرهای بكار رفته در ابعاد ( 20*20)می باشد.
رودخانه كارون پایین تر از سد گتوند از رودخانه جدا شده و با زاویه ای حدود 45 درجه به سمت شرق ساحل رودخانه به دشت عقیلی حركت می كند این پل بند در حدود 2 كیلومتر از پل بند جدید گتوند فاصله دارد. در كنار بند آثار آسیابها و چرخهای آبی مشاهده می شود. كه برای خرد كردن گندم مورد نیاز مردم استفاده می شده است.آسیابهای بند شاهی:

پیشینه ساخت این آسیابها همزمان با نهر و پل شاهی می باشد. این آسیابها در 5-4 كیلومتری از بند شاهی گتوند قرار دارند. این آسیابها شامل :بار انداز، انبار سنگ ، آسیاب ، انبار سنگ آسیاب،قسمت اصلی ودیواره انحرافی می باشند.
بار انداز قسمتی از ساختمان آسیاب است كه جهت انبار كردن آرد گندم استفاده می شده است. سنگ آسیاب قسمت اصلی بود كه قطر آنها به مقدار آب و ارتفاع آن بستگی دارد و سنگ زیرین ثابت و سنگ بالای آن متصل به چرخ بوده كه با نیروی آب به حركت در امده است.
دیواره انحرافی برای انحراف قسمتی از آب نهر به سمت آسیاب بوده است. این آسیاب از نوع شیبی می باشد. كه فشار لازم برای چرخاندن پره سنگ از طریق شیب ایجاد شده در زمین تأمین می كند.


===============================================

پل علی (ع) :این پل، در 2 کیلو متری غرب ترکالکی، با ارتفاع حدود 8 متر وطول 20 مترو عرض 5/1 متر قرار دارد، که بر اثر فرسایش و گذشت زمان 2 متراز ارتفاع آن از بین رفته وطول دیوار جنوبی آن حدود 70 متر می‌باشد و دارای دو دهانه بزرگ و کوچک و در جلوی آن سه موج شکن که دو تا از موج شکن ها به طول حدود 20 متر وعرض 5/1 متر ودیگری به طول حدود 3 متر و عرض 2 متر در کنار مقام علی (ع) بر روی نهر پادشاهی جهت جلوگیری از سیلاب به داخل منطقه عقیلی ساخته شده و مصالح بکارفته در این پل از قلوه سنگ و ساروج می‌باشد .

===============================================

بند « سه پُلان» در جنوب ترکالکی :این بند با 9 دهانه جهت کنترل سیلاب به داخل نهرهای سنتی و اراضی مزروعی با قلوه سنگ و ساروج و تعداد کمی آجر بر روی نهر پادشاهی ساخته شده است . طول آن حدود 80 متر و عرض آن 3 متر و ارتفاع آن 2 متر می‌باشد .

================================================

آسیاب تَک تَک (تَق تَق) :این آسیو (آسیاب) ، در جنوب غربی ترکالکی ، در کنار رودخانه کارون ، حدود 300 متر پایین تر از پل علی ، ساخته شده بود و از قدیمی‌ترین آسیاب های منطقه می‌باشد . سندی از این آسیاب در نزد نگارنده می باشدکه صاحبان آن به سال 1238 ه.ق ، آسیاب مذکور را فروخته اند .

===============================================

قلعه دختر (قلعه رستم) در شمال غربی شهر ترکالکی :بنایی عظیم به جا مانده از روز گاران کهن که زخم های گذر زمان و سیل های ویرانگر نتوانسته اند از صلابت این قلعه بکاهند. دیوار و سنگرهایی که پیرامون این قلعه را فراگرفته اند ، مهمترین سازه های دفاعی این قلعه محسوب می‌شوند . در این سنگرها ، همیشه تعداد زیادی دیدبان و سرباز حاضر بودند تا در هنگام تهاجم دشمن از قلعه دفاع کنند .
در باره قلعه دختر نظریات متفاوتی از منابع داخلی وخارجی نقل شده است .

================================================

لایروبی نهر پادشاهی شهر ترکالکی

شنبه 1390/05/01 سـاعـت 23:58 بعد از ظهر | بـازدیـد : 1258 | نـویـسـنـده : محمدرضا قاسمی | ( نـظـرات 0 )
موضوع:[Post_Cat_Title]

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش

اطلاعات
آمار کاربران

افراد آنلاین : 2

اعضای آنلاین : 0

تعداد اعضا : 0


عضو شوید
ارسال کلمه عبور

آمـار بـازدیـد سـایـت


 • بـازدیـد امـروز : 335 نـفـر

 • بـاردیـد دیـروز : 264 نـفـر

 • بـازدیـد هـفـتـه : 335 نـفـر

 • بـازدیـد مـاه : 8,380 نـفـر

 • بـازدیـد سـال : 82,467 نفر

 • بازدید کلی : 1,301,915 نفر

 • کـل مـطـالـب سـایـت : 386

 • کـل نـظـرات : 253

 • تـاریـخ : دوشنبه 27 فروردین 1403

 • آی پی شما : 3.234.244.181

 • مرورگر شما :

 • سیستم عامل :


 • لینک دوستان
  ارسال لینک

  امکانات
  تماس با مدیر

  ساخت کد آهنگ آنلاین | دانلود آهنگ

  لیست صفحات

  آرشیو مطالب

  عضویت سریع
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد

  صفحه اصلي | تالار گفتمان | ثبت نام در انجمن | تماس با ما
  شهدای شهرستان گتوند ترکالکی و حومه امتداد

  Design: Themes.rozblog.com

  تمامی حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای شهدای شهرستان گتوند ترکالکی و حومه امتداد محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

  Powered By rozblog and Hosted By Rozblog.com