close
تبلیغات در اینترنت
شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...

شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...

کاربر مهمان، خوش آمديد ! ( ورود - عضويت ) سلام به سایت شهدای دفاع مقدس شهر ترکالکی2 امتداد خوش آمدید !

سه شنبه 28 خرداد 1398


منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
آرشيوی مطالب
ایمیل مدیریت
ارتباط با ما


نظرسنجی
نظر شما راجع به سایت شهدای ترکالکی امتداد چیست ؟

لینکدونی

پربازدیدترین مطالب

نویسندگان

[Menu_Title]
[Menu_Code]
شهدای تک گسترده عراق در تاریخ 1367/4/4 جزیره مجنون جنوبی ...

 

   

1 -  شـهـیـد جـاویـدالـاثـر جـمـشـیـد تـرکـالـکـی
2 -  شـهـیـد حـمـیـد مـحـمـدزاده
3 -  شـهـیـد صـادق جـعـفـری
شـادی روح شـهـدا صـلـوات
در تاریخ1367/4/4ارتش عراق پس از به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی ، با سپاه های سوم ، ششم و گارد به جزایر مجنون و منطقه جفیر و شمال کوشک و طلائیه هجوم آورد و مناطق آزاد شده در عملیات خیبر و بدر را اشغال کرد .
پس از سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری ایران در خلیج فارس در روز یكشنبه 12 تیرماه 1367 با 275 مسافر و 16 خدمه که مورد حمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفته بود و در شرایطی که همه جهان یک صدا ایران را برای قبول آتش بس تحت فشار گذاشته بودند و ارتش عراق بدون توجه به انسانیت و قوانین بین المللی به طور گسترده بر علیه جبهه های ایران تسلیحات شیمیایی به کار می برد ، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام و جانشین موقت ایشان در فرماندهی کل قوا در تاریخ 27/4/1367 اعلام کردند که ایران رسماً قطعنامه 598 را پذیرفته است . طبق این قطعنامه دو طرف باید سریعاً و با نظارت نیروهای سازمان ملل به مرزهای بین المللی رسمی بازگشته و آتش بس را بپذیرند و کمیته ایی از سوی سازمان ملل جهت تشخیص متجاوز تشکیل خواهد شد . دو روز بعد امام (ره) در یک سخنرانی پذیرش قطعنامه را همچون نوشیدن جام زهری دانستند .

=================================================

در تاریخ 1367/4/4 ارتش عراق پس از به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی ، با سپاه های سوم ، ششم و گارد به جزایر مجنون و منطقه جفیر و شمال کوشک و طلائیه هجوم آورد و مناطق آزاد شده در عملیات خیبر و بدر را اشغال کرد .
پس از سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری ایران در خلیج فارس در روز یكشنبه 12 تیرماه 1367 با 275 مسافر و 16 خدمه که مورد حمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفته بود و در شرایطی که همه جهان یک صدا ایران را برای قبول آتش بس تحت فشار گذاشته بودند و ارتش عراق بدون توجه به انسانیت و قوانین بین المللی به طور گسترده بر علیه جبهه های ایران تسلیحات شیمیایی به کار می برد ، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام و جانشین موقت ایشان در فرماندهی کل قوا در تاریخ 27/4/1367 اعلام کردند که ایران رسماً قطعنامه 598 را پذیرفته است . طبق این قطعنامه دو طرف باید سریعاً و با نظارت نیروهای سازمان ملل به مرزهای بین المللی رسمی بازگشته و آتش بس را بپذیرند و کمیته ایی از سوی سازمان ملل جهت تشخیص متجاوز تشکیل خواهد شد . دو روز بعد امام (ره) در یک سخنرانی پذیرش قطعنامه را همچون نوشیدن جام زهری دانستند .
عراق به تصور اینکه دلیل پذیرش قطعنامه ضعف نظامی ایران است از روز 31 تیرماه ، دست به حمله عمومی در کلیه جبهه ها زد تا بعداً در مذاکرات صلح دست بالا را داشته باشد .
در جنوب ، با یک پیشروی سریع ، ضمن تصرف شلمچه ، طلائیه و پادگان حمید ، خرمشهر را یک بار دیگر محاصره کرد و از سمت موسیان هم با در هم شکستن مواضع خودی شهرهای موسیان و دهلران را اشغال و تا دشت عباس پیشروی نمود . در جبهه غرب ، شهرهای مهران ، سومار ، قصر شیرین و سرپل ذهاب سقوط کرده و صالح آباد و گیلان غرب محاصره شدند . ضمن اینکه نیروهای ضد انقلاب با عبور از مواضع دو طرف ، کرند و اسلام آباد را اشغال و آماده پیشروی به سمت کرمانشاه گشتند . در جبهه شمال غرب هم به سمت سردشت ، مریوان و بانه پیشروی کردند اما همانطور که فرماندهان سپاه پیشبینی کرده بودند بدون استقرار در مناطق متصرف شده به پشت مرز بازگشتند . سپاه ، ارتش و بسیج بلافاصله با کلیه امکانات وارد عمل شده و حتی بسیاری از کسانی که تا قبل از آن به جبهه نرفته بودند خود را به مناطق جنگی رساندند . عراقی ها به سرعت عقب رانده شده و نیروهای ضد انقلاب در عملیات معروف مرصاد قلع و قعم گشتند . ارتش عراق با تلفات سنگینی در حال عقب نشینی بود و بویژه در جبهه کرمانشاه دیگر هیچ مانعی برای ورود نیروهای ایرانی به داخل خاک عراق و پیشروی به سمت بغداد باقی نمانده بود . در این شرایط دولت عراق در 15 مردادماه اعلام کرد که قطعنامه را پذیرفته است . نیروهای ایرانی از مرز عبور نکردند و در تاریخ 29 مرداد با حضور نیروهای سازمان ملل رسماً آتش بس برقرار گردید .
پس از آتش بس ، برخی مناطق مرزی نظیر طلائیه ، چزابه ، سومار و نفت شهر همچنان در اختیار عراق بود و آنها را تخلیه نمی کرد . اما با آغاز جنگ کویت ، این مناطق تحویل ایران گردید و مذاکرات صلح به سرانجام رسید .
مرصاد پایان افتخارآفرین هشت سال دفاع مقدس و سقوط جاویدان منافقین .

==================================================

این روزها که در آن هستیم سالگرد حمله تک سراسری عراق بعد از پذیزش قطعنامه 598 از سوی ایران است.  سال 67 این روزها پس از این که امام راحل (ره) جام زهر پذیزش قطعنامه را نوشید و ایران به صورت رسمی اعلام کرد که قطعنامه را می پذیرد همان گونه که پیش از ان گمان می رفت صدام این امر را ناشی از ضعف جمهوری اسلامی تعبیر کرد و دوباره فیلش یاد هندستان کرد و سرمست از پیروزی های به دست آمده در باز پس گیری فاو ، جزیره مجنون و فاو در تک های گسترده شیمیایی و حملات بسیار گسترده سعی کرد تا با استفاده از فرصت خوزستان را به اشغال درآورد و تعداد زیادی از نیروهای نظامی ایران را به اسارت درآورد تا بتواند پای میز مذاکره امتیازات زیادی از ایران بگیرد و به آمال و آرزوی شومش در انضمام خوزستان عزیز به خاک عراق موفق شود.
عواملی چند در پدید آمدن این شرایط دخیل بود. طولانی شدن جنگ سبب کاهش انگیزه در نیروهای تکور ایران شده بود. پشتیبانی جنگ به شدت مشکل شده بود و تدارکات جنگ به دلیل جنگ نفت کش ها و حملات مکرر به سکوهای نفتی ایران و از آن بدتر وضع اسفبار قیمت نفت تا حدی که به بشکه ای 5 دلار رسیده بود و همان درآمد ناچیز نیز باید صرف مردم می شد تا از قحطی و آسیب های شدید ناشی از آن در امان بمانیم. بودجه نظامی ناچیز ایران نیز کارساز نبود چرا که فروشندگان حاضر به فروش تسلیحات به ایران نبودند و دلالان و سرنخ های ایران توسط سازمان های امنیتی اروپا و امریکا کور شده بود.
از دیگر سو مسئله مهم دیگر کاهش نیروهای بسیجی حاضر در عرصه بود. استراتژی دفاعی ایران در طول جنگ استفاده از اهرم نیروی انسانی با انگیزه به صورت زیاد و گسترده بود تا بتواند برتری تسلیحاتی عراق را پوشش دهد، اما در این مقطع نیروی بسیجی به علت رکود شدید حاکم بر جبهه ها خیلی کم اعزام می شد و این امر به علاوه بسته شدن راهکارهای عملیات در جنوب و کشیده شدن جنگ به غرب و پس از آن عملیات والفجر10 و استفاده شدید عراق از سلاح شیمیایی که منجر به قفل شدن جبهه غرب شد، تمام جبهه را  در رکود بی سابقه قرار داد و توان هرگونه مانوری را از فرماندهان ایرانی سلب می کرد. عراقی ها اما به شدت تقویت شده بودند و از سوی دیگر امریکا خود به طور مستقیم وارد جنگ شده بود. همه اینها دست به دست هم داد تا عراق سلسله عملیات های موج دوم استراتژی دفاع متحرک را شروع کند و با استفاده از امواج گسترده نیروی پیاده و زرهی با پشتیبانی گسترده هوایی و استفاده از سلاح های شیمیایی به طور بی سابقه و بسیار وسیع تک هایی را برای بازپس گیری مناطق آزاد شده ایران شروع کند. فروردین ماه سال 67 فاو اولین مرحله بود. در این عملیات هلی کوپترهای امریکایی به طور مستقیم از خاک کویت به نیروهای ایران مستقر در فاو حمله کردند و عراقی ها از شمال و غرب دست به محاصره فاو زدند. استفاده گسترده از شیمیایی نیروهای ایرانی را کاملا زمینگیر کرده بود و عراقی ها آسوده در تانک های کولردار T-72 نشسته بودند و پیش می آمدند. نهایتا با توجه به تعداد کم نیروهای خودی دستور عقب نشینی صادر و نیروها عقب آمدند ولی در عین حال متاسفانه تعدادی از نیروها جا ماندند و به اسارت درآمدند و برخی دیگر که برای عقب نشینی پوشش می دادند آن قدر ایستادند تا شهید شدند و بعدها استخوان هایشان از اروند گرفته شد. با انهدام پل فاو توسط قرارگاه تخریب صابرین جلوی عبور عراق از رودخانه گرفته شد ولی فاو برای همیشه تخلیه شد.
با استفاده از همین شیوه فکه و جزیره مجنون و شلمچه نیز مورد حمله قرار گرفت. البته با عملیات بیت المقدس 7 که در منطقه شلمچه اجرا شد جلوی پیشروی عراقی ها به سمت خرمشهر و تصرف شلمچه گرفته شد. این عملیات که آخرین عملیات قبل از پذیرش قطعنامه بود یکی از مظلومانه ترین نبردها در تاریخ جنگ بود. به نحوی که بسیاری از نیروها صرفا به خاطر گرمای تیرماه شلمچه و تشنگی به شهادت رسیدند. هر چند در همین عملیات بچه بسیجی های کم سن و سال پیاده دنبال تانک ها می کردند و شکارشان می کردند.
با حضور امریکا به صورت مستقیم در جنگ و ساقط کردن هواپیمای مسافربری پیام های روشنی به ایران داده شد. از دیگر سو حمله عراق به حلبچه نیز روی دیگر این سکه بود. همه اینها عزم جدی دشمن برای پایان دادن به جنگ به هر ترتیب نشان می داد. حتی برخی احتمالات از حمله هسته ای یا شیمیایی به شهرهای بزرگ خبر می داد. به همین دلایل و بری دلایل دیگر برخی از مسئولین تصمیم به اتمام جنگ گرفتند و نزد امام رفتند. امام ابتدا حاضر به پذیرش نبود ولی نظر مسئولین مخصوصا هاشمی به عنوان فرمانده جنگ بر پذیرش قطعنامه بود. بالاخره امام با شجاعت و فداکاری از همه حرف هایش گذشت و برای مصالح کشور و اسلام تصمیم به نوشیدن جام زهر کرد. پیام امام به مناسبت پذیرش قطعنامه یکی از تاثیرگذارترین پیام های امام بود. در این پیام تا حدی قضیه روشن شد. مظلومیت از کلمات امام فرو می ریخت.
بعد از پیام امام شور عجیبی بین مردم و مخصوصا نیروهای بسیجی جریان گرفت. بسیاری به شدت خود را سرزنش می کردند که چرا به جبهه نرفتند تا امام مجبور شد قطعنامه را بپذیرد. مثلا یکی از بچه ها می گفت: این همه شعار دادیم ما اهل کوفه نیستیم امام تنها بماند آن وقت آخر امام را تنها گذاشتیم.
صدام پس از پذیرش قطعنامه مغرور از تجهیزات قوی و گسترده اش با شدت حمله ای مانند تک ابتدایی جنگ -اما بسیار گسترده تر به حدی که اگر در ابتدای جنگ با 3 لشگر به خوزستان حمله کرد در این حمله 13 لشگر را مورد استفاده قرار داد.- را شروع کرد و خرمشهر را مورد تهدید قرار داد با مقاومت شدید رزمندگان نتوانست وارد شهر شود ولی خرمشهر را دور زد و در مسیر جاده اهواز خرمشهر به سمت اهواز به راه افتاد. با پیام امام به سپاه مبنی بر این که اینجا جنگ سرنوشت است و باید متر به متر بجنگید، سپاه با استفاده از نیروهای بسیجی گسترده که وارد جبهه ها شده بود نبرد و دفاع سراسری جاده اهواز خرمشهر را به صورت نامنظم و چریکی شروع کرد. نیروها آرپی جی به دوش پیاده لابلای تانک های عراقی می دویدند و تانک شکار می کردند. جنگ به حدی نزدیک و تن به تن شده بود که تانک های توانایی مانور را از دست داده بودند. با تلفات سنگین وارد شده عراق تصمیم به عقب نشینی گرفت ولی دوباره تجدید قوا کرده و حمله می کرد. مجموعا سه بار عراق تا مرز عقب زده شد و بالاخره صدام رضایت داد که برگردد و دست از پا دراز تر برگشت.
این عملیات با استفاده از نیروی انسانی شهادت طلب نیروهای خودی توانستند با ابتدایی ترین تجهیزات جلوی تک دشمن که هدف شومی را در سر می پروراند فائق آیند.
نیروها تازه از درگیری جنوب فارغ شده بودند که خبرهای بدی از غرب به گوش رسید. آری منافقین حمله کرده بودند.

==============================================

جـمـعـه 3 تـیـر 1367  جـزیـره مـجـنـون  ، جـاده ی خـنـدق :

بعدازظهر بود. هوای شرجی جزیره مثل سرب بر سینه ها سنگینی می کرد. نوبت تعویض شیفتم بود. از اتاقک دکل دیده بانی پایین آمدم و جایم را با دوستم عوض کردم.
بالای دکل، رفتارهای دشمن تا عمق مواضع شان در خط اول و دوم را در فرم های مخصوص ثبت کرده بودم .
عبور و مرور دشمن در آن سوی منطقه ی الکساره، البیضه، الصخره، الهدامه و الکرام، تحرکات و نقل و انتقالات آنان در اتوبان العماره –  بصر پشت کانال احداثی صویب و جاده های خاکی منتهی به جزایر مجنون، حکایت از یک پاتک سنگین داشت .  تجمع دشمن در جنوب جزایر، قسمت غرب هور زیاد بود .  لودر عراقی ها در پشت خاکریز اول روبه روی جزیره جنوبی خاک برداری می کرد .  شکاف هایی در این خاکریزها در فواصل چهارصد، پانصدمتری هم در لجمن دیده می شد .  دشمن کنار سیل بند اول خود خاکریز زده بود .  عراقی ها از شکاف هایی که ایجاد کرده بودند ، قایق های خود را درون آب ها و نی ها می آوردند.
هر روز گزارش دیده بانی را برای ارسال به اطلاعات قرارگاه سپاه ششم ، تحویل فرمانده ی اطلاعات می دادیم . از چند روز قبل شایع شده بود دشمن قصد دارد در جزیره مجنون پـاتـک بزند .
بعد از عملیات خـیـبـر  و  بـدر  عراقی ها برای جلوگیری از حملات احتمالی نیروهای ایرانی ، ضمن پمپاژ آب رودخانه ی دجله به منطقه ی هورالعظیم ، روبه روی خطوط مقدم شان در جزایر مجنون ، سیم های خاردار حلقوی ، تونلی ،  تک رشته ای ،  عنکبوتی ،  موانع خورشیدی ،  نصب تله های انفجاری و بشکه های فوگاز ،  مین های منور و ضد نفر ایجاد کرده بودند.
سردار سرلشکر شهید علی هاشمی وفرماندهان سپاه ششم در ماههای آخرین جنگ (۱۳۶۷) باعلم به اینكه دشمن درتدارك حمله‌ای وسیع برای بازپس گیری جزایرمجنون می‌باشد تمام تلاش ومساعی خود را بابسیج امكانات موجود برای حفظ جزایر انجام دادند. در این رهگذر شهید نریمی نیز همچون فرمانده شجاع خودبی وقفه وشبانه روز درپی تلاش برای جلوگیری ازتك دشمن وحفظ جزایر بود. سرانجام در تاریخ ۴/۴/۱۳۶۷ حمله سنگین دشمن به جزایر آغاز شد. علیرغم دفاع جانانه رزمندگان اسلام، دشمن تا بن دندان مسلح به دلیل برتری تجهیزات و یورش توپخانه‌ای سنگین موفق به شكست خطوط خودی و پیشروی در جزایر شد. شهیدعلی هاشمی و فرماندهان سپاه ششم كه در قرارگاه عملیاتی خاتم الانبیاء ۴ حضور داشتند علیرغم خروج نیروهای تحت فرمانش ازجزایر ودستور فرماندهان عالی رتبه جنگ مبنی بر بازگشت به عقب از ترك قرارگاه خودداری نمود وسعی داشت با نیروهای تحت فرمان خودمحلی رابرای صف آرائی و مقاومت در برابر هجوم و پیشروی دشمن درخاك خودی آماده نماید. در همین زمان دشمن اقدام به هلی برد و پیاده نمودن نیرو در محوطه قرارگاه خاتم الانبیاء ۴ نمود.
سردار شهید علی هاشمی به اندك یاران خود كه سلاحی برای برای دفاع نداشتند دستورداد تل محل قرارگاه را ترك نموده و از طریق آبهای هورخودرااز چنگ دشمن و تسلیم شدن برهانند. شهید علی هاشمی و شهید مهدی نریمی بهمراه شخصی بنام هوشنگ جووند از طریق پشت قرارگاه مسافتی را از محل دور شدند سپس آن سه از هم جداشدند و هوشنگ جووند پس از اندكی اسیر شد و پس از آن دیگر هیچكس از سرنوشت آن عزیزان اطلاعی نداشت و جستجوی آثاری از آنها در محل مفقودیت و حتی پس از سقوط صدام در عراق به نتیجه نرسید. سرانجام پس از سالها گرد غربت و تنهائی، بقایای اجساد مطهر آن شهیدان عزیز در تفحص محل شهادتشان یافت شد و به میهن اسلامی بازگشتند.
یادمان شهدای هور در نقطه صفر مرزی در انتهای جاده شهید همت در مقابل جزیره مجنون شمالی قرار دارد.


=====================================

عملیات پدافندی جزایر مجنون :

1367/4/4
جزایر مجنون در داخل هورالعظیم از نقاط مهم و استراتژیک جنگ بود که در عملیات خیبر در اسفند سال 1362 توسط رزمندگان اسلام فتح شد و مبنایی بود برای نفوذ به خاک عراق که در عملیات بدر در سال 1363 مورد استفاده قرار گرفت ولی به نتیجه نرسید ...
موقعیت خاص جغرافیائی جزایر مجنون اجازه یک پدافند طولانی و مطمئن را نمی داد و وجود مناطق وسیع آب گرفتگی هور ضمن تسهیل انجام عملیات های چریکی ،محدودیت پدافندی به وجود می آورد ، لذا دشمن با توجه به حساسیت منطقه و آگاهی از موارد بالا دقیقاً بعد از 30 روز که از موفقیت حمله اش از شلمچه می گذشت ، با حفظ دور حملات خود نبرد دیگری را در این منطقه آغاز نمود ...
سپاه ششم و سوم ،‌ گارد ریاست جمهوری و لشکر 25 عراق با هدف باز پس گیری جزایر مجنون و ایجاد زمینه برای ادامه حملات خود اقدام به انجام عملیات آفندی نمودند ...

نتیجه :
- در این عملیات نیز دشمن با استفاده از حفظ دورتک و افزایش روحیه آفندی موجب تزلزل در خطوط رخنه پذیر خودی شد و جزایر مجنون را پس گرفت ... مجموع مناطق پس گرفته شده توسط دشمن شامل مناطقی است که در عملیات خیبر توسط نیروهای خودی تصرف گردید ...
- تعدادی از نفرات دشمن کشته و زخمی شدند ...

=====================================

عملیات پدافندی طلائیه - کوشک :

1367/4/4
با تداوم عملیات های عراق و بازپس گیری مناطق در تصرف ایران ، وضعیت عمومی مناطق عملیاتی جنوب در نیمه اول سال 1367 چندان مناسب نبود و دشمن با استفاده از توان فوق العاده به دست آمده در افزایش نیرو و ادوات جنگی و بهره گیری از بحران موجود در منطقه ، نه تنها از موضع دفاعی بیرون آمده و اقدام به بازپس گیری خاک خود می نمود ، بلکه با استفاده از برهم زدن سازمان رزم رزمندگان ایرانی ، ‌قصد تعرض و ادامه عملیات به داخل خاک ایران را داشت ... هجوم عراق در محور طلائیه به کوشک در چهارم تیرماه 1367 آغاز گردید و 5 روز به طول انجامید یگانهای حمله کننده عراقی همان یگانهایی بودند که در همین روز جزایر مجنون را بازپس گرفته و مواضع لشکر 92 زرهی از نیروی زمینی ارتش را مورد هجوم قرار دادند ... به نظر می رسید که عراق چهار هدف عمده را در عملیات خود از اول تیرماه دنبال می کرد :
1- پیش روی به داخل خاک ایران
2- گرفتن اسیر برای مذاکرات صلح
3- رسیدن به اهداف خود در روزهای اول جنگ
4- وادار کردن ایران به پذیرش قطعنامه 598

سرلشگر شهید محمدعلی شفیعی از افسران نیروی زمینی ارتش در این محور و این تاریخ به شهادت رسید ...

نتیجه :
- دشمن در روزهای اولیه از مواضع نیروهای ایرانی عبور کرده و حتی تا جاده اهواز – خرمشهر پیش روی نموده و بر اثر فشار نیروهای خودی به مواضع خود در نوار مرزی عقب نشینی کرد ...
در این نبرد نابرابر خسارت قابل توجهی به تجهیزات و ادوات جنگی عراق وارد آمد ...

================================================

عملیات های تیر ماه

3/تیر/66   عملیات نصر 5 ، جنوب غربی سردشت در منطقه مرزی شمال عراق
4/تیر/64  عملیات قدس 2 ، منطقه هورالهویزه عراق
4/تیر/67  حمله گسترده ی ارتش عراق درجبهه جنوب وبازپس گیری جزایر مجنون و منطقه ی شمالی كوشك
5/تیر/64  عملیات(ایذائی ) ظفر 2 ،منطقه ی پنجوین عراق
7/تیر/64  عملیات(ایذائی) ظفر3 -شمال غرب كشور
7/تیر/66  عملیات فتح 7 ، منطقه حلبچه ، شانه دری ، اربت درشمال عراق
8/تیر/66  بمباران شیمیائی سردشت - روزملی مبارزه با سلاحهای شیمیائی ومیكروبی
10/تیر/64  عملیات(ایذائی) ظفر 4 منطقه فكه
10/تیر/65  عملیات كربلای 1 - مهران
11/تیر/60  عملیات پارتیزانی روح ا... وآزادسازی منطقه مرزی نوسود
12/تیر/67   سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریكائی در خلیج فارس وشهادت 298سرنشین غیر نظامی آن
14/تیر/61  ربوده شدن حاج احمدمتوسلیان وهمراهانش توسط عناصروابسته به رژیم صهیونستی درلبنان
18/تیر/59  كشف شبكه كودتای آمریكائی -نقاب - درپایگاه شهیدنوژه همدان
19/تیر/64  عملیات قدس 3، جنوب دهلران
23/تیر/64  آغازمرحله ی یكم عملیات قادردر جبهه ی شمال غرب-محور سیدكان
23/تیر/61  عملیات رمضان شرق بصره
24/تیر/66    حمله ی هوائی جنگنده های عراقی به سكوی نفتی ومیدان نفتی رشادت
25/تیر/61   آغازمرحله ی دوم عملیات رمضان درمنطقه ی شرق كانال پرورش ماهی
26/تیر/66  قطع رابطه ی سیاسی فرانسه باایران در پی سالها حمایت مالی ونظامی ازرژیم متجاوزعراق
27/تیر/67   پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران
28/تیر/66  عملیات فتح 8 - شهراتروش درشمال استان موصل عراق
29/تیر/62  عملیات والفجر 2 درمنطقه ی حاج عمران
29/تیر/  تصویب قطعنامه 598 درشورای امنیت ملل متحد66
30/تیر/61  آغازمرحله ی سوم عملیات رمضان

============================================

04 / 04 / 1396 سـاعـت 0:0قبل از ظهر | بـازدیـد : 4628 | نـویـسـنـده : مـحـمـدرضـا قـاسـمـی | ( نـظـرات )
موضوع:[Post_Cat_Title]

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط مجاهد در تاریخ 1397/11/18 و 6:43 دقیقه ارسال شده است

داشم غير اکبر شاه يکي ديگه روهم باس ميگفتي چون اين حلقه خيانت3ظلع داشت که البت يکيش جناب آيت المال هاشمي ،دکترسردار،پولدار،کانديد رضايي واما ظلع سوّم جناب دکتر ؟؟؟کليدساز ،رفقا که اهل دلن ميدونن که حرفم بلوف نيست ،آيندگان حرف منو تصديق ميکنن،همين ظلع سوّم بود که با جاسوس اسراييلي ملاقات کرد و گفت اگرجلو خميني رو نگيريد دنيارو به جنگ ميکشونه والبت يک نامه وحکم مأموريت از جناب آيت المال داشت،ظلع دوم هم که تو پشت جبهه مشغول يه قل دوقل بازي وخيانت به خون شهدا بود، قربون دل سوخته شهيد موحددانش وکوچک محسني ورستگار وغيره که خيلي کوشيدن دست اين عمورو از جبهه کوتاه کنن ولي حتّي صداشونم نذاشتن درآد، نميدونم چي بگم جنگ نرفتم ولي قلبم ازون همه نامردي وجهالت زخميه خداميدونه تمام عشق وفکرم مطالعه راجع به شهداست،شهدايي که قبل از اينکه سرباز خميني باشن شيرمرداي خاک کورش کبيربودن،دم همه شون گرم واوف به اون همه رزالت اون حلقه منحوس

این نظر توسط محسن نوقابی در تاریخ 1397/6/23 و 11:42 دقیقه ارسال شده است

من پسر شهید جاوید الاثر محمد نوقابی هستم که از مشهد اعزام شده بود.لطفا اگر کسی پدر من رو میشناسه با این شماره تماس بگیره 09157994931

این نظر توسط سید مهدی موسوی در تاریخ 1397/6/23 و 1:45 دقیقه ارسال شده است

پدر من هم تو تاریخ ۴ تیر ۶۷ تو جزیره مجنون شهید شد
شهید سید جعفر موسوی
خوشحال میشم اگر کسی پدرم رو دیده باشه و ازش خاطره ای داشته باشه بم اطلاع بده و یا حتی عکسی ازش داشته باشه

اسم پدرم شهید سید جعفر موسوی در زمان شهادت ۲۳ سالش بود

این نظر توسط حجت اله عرفانیان در تاریخ 1396/10/6 و 19:44 دقیقه ارسال شده است

ای کاش منم شهید مجنون بودم روزی به پد پنج منم هم بودم ...

داشتیم ماهی گیری می کردیم ، پر از ماهی های حرام بود ، سه ساعت ماهی گیری ، ساعت 12 یک ماهی بزرگ حلال زاده پولک دار به قلاب این جانب افتاد ، همه بسیچی ها دویدن دنبال اینجانب برای دیدن ماهی نجاتبخش ، تا داخل سنگر تدارکات شدیم یک توپ فرانسوی اسکله را زیرو رو کرد ، اگر سه ثانیه دیر تر خدا ماهی نمی فرستاد 20 نفر شهید شده بودیم ، شهید ماهی تو ماهی ، در دعای ما شهادت هم نبود ، کشتن دشمن تا آخرین نفر ...

این نظر توسط کامران شجاعی در تاریخ 1396/7/18 و 8:47 دقیقه ارسال شده است

سلام ، من برادر مفقود کیهان شجاعی هستم که در تک عراق در سال 67 مفقود شده از تمام کسانی که در آن زمان در آن منطقه بودند خواهش می کنم اگر اطلاعی دارند با این شماره تماس بگیرند 09151255518 مادرم هنوز لیاس ها و وسایل کیهان را نگهداری می کند به امید خبری از یوسفش.

این نظر توسط علی اصغر در تاریخ 1396/4/4 و 2:20 دقیقه ارسال شده است

سلام الان ساعت ۲/۱۱بامداد۹۶/۴/۴ هست یاد شهدا ء آن روز گرامی باد ما جز لشکر رزهی اهواز بودیم پنجشنبه و جعمه مرخصی شهری بودم جهت امنتحان گنگور غروب جمعه به خط برگشتم دم صبح تک عراق شروع شد و ما محاصره شدیم خبر نداشیم تا ظهر در خط دو مقاومت کردیم تا به اسیر شدیم حالا یاآور آن موقع هسیتم جای شهدا ء خالی


این نظر توسط حسین زاده مجید در تاریخ 1396/2/18 و 11:49 دقیقه ارسال شده است

یاد آن ایام بخیر در مورخ 4/4/67 در عملیات تک عراق به اسارت بعثیان کافر در آمد .

این نظر توسط بهزاد نظری در تاریخ 1395/9/18 و 12:06 دقیقه ارسال شده است

سلام من برادرشهید امیرارسلان نظری چشانی هستم که در تاریخ 67/4/4درمنطقه عملیاتی کوشک(خورمال) مفقودالاثرگردیدودرتاریخ 77/02/16پیکراین شهیدپیداشدازکسانی که تواین عملیات بودن و صحیح و سالم هستن تقاضا دارم با این شمارمه 09123615480 تماس بگیرن ودرمورد شهیدچندتاسوال دارم (یگان: لشگر92زرهی اهواز) باتشکر

این نظر توسط حسين بيدختي در تاریخ 1395/9/8 و 18:36 دقیقه ارسال شده است

سلا و ارادت
خاطرات اون روز هاي سخت رو برايم ياد آوري نموديد
من اون ايام در بيمارستان صحرايي امام رضا (ع) در منطقه عملياتي مجنون وطلايه بودم

این نظر توسط اسیر در جزیره مجنون در تاریخ 1395/8/5 و 23:02 دقیقه ارسال شده است

سلام، من هم نظر برادری در بالا را تائید می کنم بدلیل اینکه تمام سنگرها و امکانات دفاعی در عقبه مجنون خالی شده بود در روز چهارم تیر 67 عده زیادی شهید یا اسیر شدند که بنده هم یکی از آنها بومد پس از مجروحیت به اسارت درآمدم. نقش فرمانده جنگ آنزمان هاشمی رفسنجانی در کشته شدن و تلفات زیاد ایرانی ها از خدا پنهان نیست.برای اینکه امام(ره) را فریب دهد و وادار به پذیرش قطعنامه 598 و نوشیدن جام زهر کند اینکار کمتری خیانتی بود که از دستش برآمد. خود عراقیها هم می گفتند رفسنجانی با عدنان خیرالله برای تسلیم شدن جزیره مجنون توافق کرده اند که انگار دروغ هم نبوده است. خدا همه شهدا را رحمت کند و خائنین به خون شهدا منجمله باغدار پسته که کشور در باغشان افتاد و باعث ثروتمندشدنشان شد را لعنت. لعنت خداو خانواده شهدا و اسرا و جانبازان این پاتک دشمن بر همه خیانتکاران


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

اطلاعات
آمار کاربران

افراد آنلاین : 1

اعضای آنلاین : 0

تعداد اعضا : 42


عضو شوید
ارسال کلمه عبور

آمـار بـازدیـد سـایـت


 • بـازدیـد امـروز : 150 نـفـر

 • بـاردیـد دیـروز : 300 نـفـر

 • بـازدیـد هـفـتـه : 450 نـفـر

 • بـازدیـد مـاه : 7,851 نـفـر

 • بـازدیـد سـال : 72,488 نفر

 • بازدید کلی : 679,519 نفر

 • کـل مـطـالـب سـایـت : 330

 • کـل نـظـرات : 253

 • تـاریـخ : سه شنبه 28 خرداد 1398

 • آی پی شما : 18.212.90.230

 • مرورگر شما :

 • سیستم عامل :


 • لینک دوستان
  ارسال لینک

  امکانات
  تماس با مدیر

  ساخت کد آهنگ آنلاین | دانلود آهنگ

  جـهـت عـضـویـت در خـبـرنـامـه پـیـامـکـی

  حـتـمـا نــام و نـام خـانـوادگـی

  و مـحـل سـکـونـت خـود را بـنـویـسـیـد %  آرشیو مطالب

  عضویت سریع
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

  صفحه اصلي | تالار گفتمان | ثبت نام در انجمن | تماس با ما
  شهدای دفاع مقدس شهر ترکالکی2 امتداد

  Design: Themes.rozblog.com

  تمامی حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای شهدای دفاع مقدس شهر ترکالکی2 امتداد محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

  Powered By rozblog and Hosted By Rozblog.com